Zpracování informací (textů) na počítači

Interinfo pomáhá neslyšícím

01.04.2009 21:42

 

Nedávné pracovní setkání zástupců Interinfo ČR s Jaroslavem Winterem, koordinátorem projektu "simultánní přepis mluvené řeči", již přineslo první konkrétní výsledky. Při různých příležitostech je pro neslyšící nejefektivnější možností sledovat při jednání přepis mluveného slova. Soutěžící z řad Interinfo ČR se této disciplíně věnují jako sportu již mnoho let, zapisování diktátů se jim stalo nejen koníčkem a sportem, ale po uzákonění práva neslyšících na výběr způsobu zprostředkování projednávaného textu při různých jednáních zejména lidé ohluchlí bez problému přepisovaný text čtou buď promítaný (při větším počtu zájemců), nebo z obrazovky počítače propojeného na počítač přepisovatele.

V rámci rodící se spolupráce Interinfo ČR - Česká unie neslyšících již příležitost své umění záznamu mluveného slova prakticky předvést již dostali nebo v příštích dnech dostanou na různých seminářích či konferencích Helena Matoušková, Miloš Černilovský, Šárka Bicanová, Martin Čížek.

Novým polem působnosti obzvlášť náročným jsou jednání u soudů, jejichž účastníkem je člověk, který ztratil sluch a potřebuje text prakticky on-line mít možnost sledovat. Této role se poprvé v březnu u libereckého soudu úspěšně ujala středoškolská studentka Jana Hloušková. Její práce ukázala, že závodnický trénink ovládání klávesnice na rychlost a přesnost není samoúčelný. Tato vzácná kvalifikace, jejíž základy Jana získala už pod vedením učitele Oldřicha Suchoradského v Základní škole v Kopidlně a v níž pokračuje pod vedením vyučující Evy Petryšínové v Obchodní akademii Jičín, Janě Hlouškové otevřela dveře do našeho reprezentačního družstva, které Interinfo ČR připravuje na letošní mistrovství světa do Pekingu.

O prvních zkušenostech využití závodníků v záznamu textu při soudním jednání či seminářích referuje koordinátor projektu simultánní řeči pro neslyšící, pan Jaroslav Winter na internetových stránkách České unie neslyšících.

Fotografie najdete na této adrese: http://www.zav.cz/clanky/?id=85

Kontakt

Zapsaný spolek Interinfo ČR

info@interinfo.org

Jílovská 427/25, 142 00 PRAHA 4 - LHOTKA

Vyhledávání

Anketa

Jsou tyto stránky lepší než ty minulé?

Interinfo ČR © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode